Close
beyaztahta animasyon

BeyazTahta Animasyon Yapım Aşamaları

BeyazTahta Animasyon yapım aşamalarını bu yazımızdan inceleyin. Günümüzün en popüler reklam ve tanıtım araçlarından birisi olan whiteboard animasyonlar, doğru yazılımların kullanılması halinde kolaylıkla oluşturulabilmektedir. Bu nedenle kaliteli bir whiteboard animasyon oluşturmayı hedefleyen ancak bunun için nasıl ilerlemesi gerektiği konusunda yeterince bilgi sahibi olmayanlara whiteboard animasyon yapım aşamalarından söz edilebilir.

 

BeyazTahta Animasyon Yapım Aşamaları

 

 

Birinci Aşama: Senaryo Oluşturulması

Diğer pek çok animasyon türünde olduğu gibi BeyazTahta Animasyon yapım aşamalarından ilki de bir senaryo oluşturmaktır. Senaryonun yazımı esnasında kimin dilinden yazıldığı ise büyük önem taşımaktadır. Bu aşamada whiteboard animasyonu oluşturan kişiler animasyonlardaki karakterleri kendi yaşadıkları bir olayı aktarırmış gibi kendi ağızlardan konuşturabilir ya da dışarıdan bir göz gibi karakterlerin yaşadıklarını beyaz tahtaya aktarabilir. Whiteboard animasyon yaparken senaryonun kısa, bitirici ve öz cümlelerden oluşması ise senaryonun izleyici üzerindeki etkisini bir hayli arttırabilmektedir.

Örnek senaryoları incelemek istiyorsanız  http://whiteboardanimasyon.com/tamamladigimiz-projeler/

 

İkinci Aşama: Animasyonun Oluşturulması

Beyaztahta animasyon yapım aşamasında senaryonun oluşturulmasının ardından ikinci aşamanın animasyonun hazırlanması olduğu söylenebilmektedir. Bunun için de senaryoya uygun çizimlere başlanmalı ve çizimleri yapılan karakterlerin senaryoda bahsedilen duyguları olduğu gibi aktarmalarına da özen gösterilmelidir. Ayrıca animasyon oluştururken çizimlerin kalitesinden çok anlaşılır ve basit olmasına özen göstermek, hazırlanacak olan whiteboard animasyonun başarıya ulaşması için en önemli kriterlerden birisi olarak da bilinmektedir.

İnstagtam sayfamızı incelemek ve örnek videoalara ulaşmak için  http://www.instagram.com/whiteboard.animasyon adresinden bizleri takip edebilirsiniz

 

 

Üçüncü Aşama: Seslendirmenin Oluşturulması

Beyaztahta animasyon yapım aşamaları arasında seslendirme bölümüne büyük bir özen gösterilmesine ve seslendirmenin animasyon ile birebir uyum göstermesine de dikkat edilmesi gereklidir. Bu aşamada Beyaztahta animasyonlarda seslendirme yapılırken bu tür animasyonların genellikle eğlendirici senaryolar üzerinden hazırlandıkları göz önüne alınmalı ve buna bağlı olarak seslendirme sanatçılarının da animasyonda duygulu ve enerjik bir şekilde seslendirme yapmaları tavsiye edilmektedir.

Seslendirme örneklerimizi whiteboard animasyon seslendirme adresinden inceleyebilirsiniz.

 

 

Dördüncü Aşama: Kılavuz Çizimlerin Oluşturulması

Video kamera kaydına geçilmeden önce kılavuz çizimler oluşturulması Beyaztahta animasyon yapım aşamalarında olmazsa olmazlardan birisidir. Bu sayede animasyonu oluşturan kişilerin hata yapma payları azaltılabilmekte ve animasyon videolarını çok daha hızlı bir şekilde oluşturma olanakları bulunabilmektedir. Kılavuz çizgileri çizme konusunda zorlanan kişilerin ise silgi kullanımına ağırlık vermeleri tavsiye edilmektedir. Bu sayede animasyonu oluşturan kişilerin çizdiği çizgilerin daha hafif gözükmesi sağlanabilmektedir.

 

 

Beşinci Aşama: Video Kaydı

Beyaztahta animasyon yapım aşamalarında bahsedilen bütün evreleri tamamladıktan sonra animasyonu tam anlamıyla oluşturma kısmına geçilebilmektedir. Bu aşamada kağıdın kaymaması adına köşelerinden bant gözükmeyecek şekilde bantlanması oldukça önemlidir.

 

 

Altıncı Aşama: Seslendirme Senkronu

Video kaydı yapılırken bir yandan da seslendirme ve videonun senkronunun da ayarlanması gerekmektedir. Bunun için de seslendirmede cümlelerin kaç saniye sürdüğüne dikkat edilmeli ve sonrasında bilgisayar desteği ile aynı cümleleri anlatan çizimlerin saniyeleri seslendirme saniyeleri ile eşleştirilmelidir.

 

Yedinci Aşama: Render Almak

Beyaztahta animasyon yapım aşamalarında son sırada render alma konusundan söz edilebilir. Render alınacak olan bilgisayarın hızına göre genellikle yarım saat ila 1 saat arasında sürebilen render işlemleri, 1080P ya da 720P olacak şekilde tercih edilebilmektedir.

Kendimiz için hazırladığımız animasyonu hemen inceleyin  http://whiteboardanimasyon.com/whiteboard-animasyon-hakkimizda/

 

WhatsApp WhatsApp Bilgi Al